Google Reklam Fiyatları Nasıl Belirleniyor

Bu makaleyi paylaşın!

Google Adwords ile gerçekleşmektedir. Eğer rekabetinizi internet ortamına taşımak ve sanal âlemde de rakiplerinizle mücadele etmek istiyorsanız Adwords ile reklamınızı vererek bu işin üstesinden gelebilmektesiniz. Google’da reklam verme işinin özünü bir teklif sunarak maliyet belirleme ve buna bağlı olarak bütçe ortaya koyma belirlemektedir. Daha sonra da tıklanma başına maliyet oluşturulur. Google reklamınızın aranmasına ve tıklanmasına bağlı olarak sizi rekabet piyasası içinde değerlendirir ve rakiplerinizle sizi karşılaştırarak bir puanlama yapar. Puanlama sonucunda yaptığı sıralama ile de reklam verenlere tıklanmaları oranında ödeme gerçekleştirir. Google’a reklam verildiği zaman tıklanma başına ödenecek maliyet için bir teklif sunulur. Tıklanma başına ödeyeceğiniz maliyete ilişkin sunacağınız en yüksek ücrete bağlı olarak daha sonra taahhüdünüz karşısında ödeme yaparsınız. Bu siniz Maksimum tıklanma başına maliyetinizi oluşturacaktır. Ancak sonrasında reklamınızın tıklanma oranı ölçüsünde arama motoru da size bir ödeme gerçekleştirir ve bu ücretleri reklam için yaptığınız maliyetten düşer, işte o zaman ortaya gerçek tıklanma başına maliyetiniz ortaya çıkmaktadır. Tabi, Google size bir ödeme yaparken bazı ölçütler de sunmaktadır. Sunulan Maksimum TBM teklifinden sonra Google elde edeceğiniz tıklanma başına ücretinizi sizlere ödemektedir. Yani, yapacağınız maliyet teklifinin üzerinde tıklanma ücreti alamamaktasınız. Peki, gerçekte Google reklam fiyatları nasıl belirleniyor?

Google reklam fiyatlarını belirlerken ödeme için dört ana başlık belirlemiştir. İlki, yukarıda da uzun uzun anlattığımız tıklanma başına ücretlendirmedir. Tıklanma başına ücretlendirme için belirlediğiniz ücret dolana kadar reklamınız görüntülenir anacak bütçeniz dolunca reklam kalkmaktadır. İkincisi ise “görüntüleme başına ücretlendirme” ki, görüntülenme sayısına bağlı olarak Google bir tespit yapmaktadır. Sistemde 1000 kez görüntüleme yapılmışsa şayet bu 1 birim kabul edilir ve ona göre bir ödeme bir fiyat belirlenir. Üçüncüsü de “aksiyon başına ücretlendirme”dir. Burada diğerlerinden farklı olan olay, reklam veren kişinin de olaya dâhil olması ve kontrolü ele almasıdır. Mesela bu sistemde reklam veren üyelik yapabilmektedir. Sonuncusu ise “satın alma başına fiyatlandırma”dır . Burada da reklamı yapılan ürünün satılması söz konusudur. Yapılacak olan satışlar oranında bir ücretlendirme yapılmaktadır. “Google reklam fiyatları nasıl belirleniyor?” diye merak edenler için saydığımız bu dört ücretlendirme sistemini bilmeleri yeterli olacaktır.

Ücretlendirme konusunda fikir sahibi olanlar için bir de ne kadar bütçe oluşturup ayırmaları gerekmektedir, bu konunun da açıklığa kavuşturulması yerinde olacaktır. “Google reklam fiyatları nasıl belirleniyor?” sorusundan sonra “Ne kadar bütçe ayırmalıyım?” diyenlerin yapması gereken şey, işletmesinin hacmine göre bir reklam stratejisi izlemesi olacaktır. Bu noktada matematiksel gerçeklerle hareket ederek satış miktarının %2’si ila %10’u arasında bir bütçe ayırması en doğrusu olacaktır. Google bu konuda bir sınırlama getirmemektedir. Aylık 100 liralık bir bütçe ile bile reklamınızı yayınlamaktadır. Ancak burada reklam verenin kendi gerçekliği ile hareket ederek bir bütçe oluşturması önemlidir. Pazarlama hedefleri doğrultusunda yapılacak olan reklamları ve bu reklamlar için oluşturulabilecek bütçeyi belirlemek, reklam verenin menfaatine hizmet edecektir. Reklamın yapılmasından sonra hedefe yakınlaşılan ölçüde reklam verme işinin yoğunluğu azaltılabilir, bu sayede maliyet düşerek işletmeciye reklam işinde hedeflediği amacı sunacaktır.

Yazıyı Paylaş
Yazıyı yararlı bulduysanız Facebook veya Google Plus hesabınız üzerinden paylaşabilirsiniz.
Scrolla
Sonraki
Başa Dön