İnternette Reklam

Bu makaleyi paylaşın!

Rekabet ortamında işletmenizi üst sıralara taşımak için öncelikli olarak yapılması gereken reklamdır. Reklam verme işi kitle iletişim araçları yoluyla gerçekleştirilmektedir ki bunlar içerisinde günümüzde en popüler olanı internettir. İnternette reklam vermek, reklam verenleri daha geniş bir kitleye ulaştırmakta ve daha az bir bütçe ile hedefe yaklaştırmaktadır. Bireylerin günümüzde an fazla vakit geçirdiği mekânın internet olduğu düşünülürse, reklam verme işinin de internet ortamına taşınarak yaygınlaşması kaçınılmaz olmaktadır. Kişiler neden reklam vermek için interneti tercih etmektedir? Çünkü her kesimden insana ulaşmanın en kolay yolu internettir. İnternette eğlence amaçlı gezinenlerden tutun da akademik çalışma yapan bireylere kadar her kesimden bireye hitap etmenin en etkili yolu internettir elbette. Ziyaret edilen her sayfa binlerce kişiye ulaşmak anlamına gelmektedir. bu yolla yapılacak bir reklam işi, reklam vereni çok düşük maliyetlerle, çok geniş insan kitlelerine ulaştırabilmektedir.

İnternette reklam vermek için öncelikle internetin hangi mecralarına reklam verebileceğinizi bilmeniz gerekmektedir. Tabi ondan da önce kurumsal hedeflerinizin belirlenmiş olması ve bu hedefler doğrultusunda hazırlanacak reklam ile o reklama ayıracağınız bütçenizin belirlenmiş olması şarttır. İnternet reklam verebileceğiniz kaynakların başında Google Adwords gelmektedir. Google Adwords, reklam işinizi internetin en güçlü arama motoru olan Google’ın üstlenmesidir. Yani, siz reklamınızı Google’a tanıtıyorsunuz o da bu işi sizin için sınırsız olarak ve zahmetsizce yürütmektedir Yer, zaman, süre tanımadan reklamınızı yapan Adwords, sizin isminizle reklamınızın ismini eşleştirerek arama sayfalarının üst sıralarına taşımakta, sonuç sayfasının en altına da bu ibareyi ekliyor ve reklam işinizi geniş bir yelpazeye yaymaktadır. Reklamı veren kişi bir bütçe belirleyerek ödemesini yapar ancak arama motorunda yapılacak olan her tıklanama daha sonra maliyetten düşülmektedir. Tıklanma işi ise verdiğiniz anahtar kelimeye göre değişmektedir. İşte burada doğru anahtar kelimeler oluşturulmalıdır ki tıklanma sayısında artış olsun ve reklamınız amacına ulaşmış olsun. Google tıklanma işindeki ekonomik maliyet için bir hesaplama yapmaktadır. Anahtar kelimeler için kalite puanı 1 ile 10 arasında öngörülmektedir. Kalite puanlamasında açık artırma yöntemiyle rakip puanlarıyla karşılaştırılarak çarpılmaktadır. Geliştirilen bir algoritma ile yapılan bu işlemle kelimeleriniz için sıralama oluşturulacaktır. Sizin için tıklamaya bağlı olarak bir sıralama oluşturmaktadır ve arama motorunda yerinizi belirlemektedir. Diğer bir kaynak ise, facebook reklamlarıdır. Bir hesap oluşturarak reklamlarınızı facebook üzerinden milyonlarca insana ulaştırmanız mümkün olabilmektedir. Üçüncü seçenek de Bing reklamlarıdır. Arama motorlarından olan Bing, kontrolü size bırakmaktadır. Bir panel oluşturarak yönetebileceğiniz bir sistem sunmaktadır. Bunun için bir Microsoft reklam hesabı oluşturarak Bing girişi yapmanız yeterlidir. Yandex ile de reklam yapabilme olanağınız vardır. Bu arama motoru da Google kadar olmasa da sizlere reklam verme konusunda hizmet sunmaktadır. Diğer reklam kanalları ise, haber sayfaları (Mynet, Hürriyet vs. gibi), Maçkolik vb.dir.

Kişileri rekabet ortamında amaca ulaştırmada en hızlı yol internet olarak görülmektedir. İnternette reklam vermek, bütçe olarak da diğer yayın organlarında reklam vermekten daha ekonomiktir. Ortalama 500 liralık bir bütçe ile internette reklamlarınızı verebilir, etkili bir strateji takip ederek de amacınıza ulaşabilirsiniz. İster tek bir kaynağı kullanarak isterseniz diğer reklam kaynaklarını da kullanarak reklam oluşturma konusunda başarılı adımlar atabilirsiniz. Her gün yeni oluşumlarla karşımıza çıkan internet dünyası çağın en etkileyici aracı haline gelmiştir ve rekabet ortamında da önemli olan çağı yakalayabilmektir.

Yazıyı Paylaş
Yazıyı yararlı bulduysanız Facebook veya Google Plus hesabınız üzerinden paylaşabilirsiniz.
Scrolla
Sonraki
Başa Dön