Meta Kuralları

Bu makaleyi paylaşın!

Meta etiketleri denilince akla ilk olarak site içerisinde imleme, dikkat çekme, belirme veya çağırma nitelikleri akla gelir. Arama motorunda yapılan aramalarda ziyaretçilerin site içerisinde dolaştığından onların fark etmesine imkan olmadan arka planda bulunan kodlardır. Bu kodlar WordPress sistemde header.php dosyası içerisinde diğer sistemlerde ise 2 head etiketinin içerisine yazılarak oluşturulmaktadır. Sitelerde kullanabileceğiniz 2 farklı çeşidi vardır. Anahtar kelimeler için kullanılan meta keywords etiketidir. Site içerisinde hazırlanan başlık ve anahtar kelimeler için kullanılır. Hazırlanan veya kullanılacak olan meta tag’lar HTML kodlarının içinde bulunan head bölümüne yerleştirilerek hazırlanır. Arama motorlarında bu etiketler ile site ve içeriği konusunda bilgi sunulur. Günümüzde çoğunluklar bu meta tag’lar dikkate alınmayarak arama motorları kendi tekniklerine göre indeksleme yapsa da kısmı destek vermektedir. Web sitenizin arama motorlarında doğru sonuçlar ile gösterilmesi için bu meta tag’ları kullanmanız size fayda sağlayacaktır. Yapacağınız işlemler ile meta kuralları çerçevesinde sizlerde siteniz için tag’lar oluşturarak bu sayede daha olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz. Yapacağınız kodları içeriğe yerleştirmekten ibaret olsa da dönüşü sizlere fayda sağlayacaktır.

Meta tag’lar arasında tercih edebileceğiniz description site içeriğini tanıma amacı ile kullanılır. Bu durumda bu kod ile sitenizin tanımını yerleştirme yaparak bu sayede sonuç elde edebilirsiniz. Meta tag kullanmak isteyenler için bazı meta kuralları ile hareket edilmesi gerekir. Meta tag’lar size web sitenizin arama motorunda daha iyi sonuçlar alması konusunda yardımcı olduğu düşünülürse bu durumda dikkat etmeniz gereken bazı durumlar ortaya çıkabilir. Bir diğer kullanabileceğiniz kodlama ise keywords olacaktır. Bu sayede site içerisinde hangi anahtar kelimelerin kullanıldığı belirtilmiş olunur. Büyük arama motorlarında bu kısım fazla ilgi gösterilmeyen bir kısım oluyor. Arama motorlarında sizlerde sitenizin daha fazla aranmasını istiyorsanız bu kodları kullanabilirsiniz. Bu etiketler dikkat çekmek amacı ile her arama motorunda rahatlık kullanılabilir. Etkili sonuç almanız konusunda doğru şekilde hareket etmeniz gerekir. Robots, bu tag size arama motorunda sitenizin içeriği ile karşılaşıldığından nasıl davranılması gerektiğini gösteriyor. Bu tag özellikle siteniz içerisinde indekslemek istemediğiniz bir sayfa olması durumunda önem kazanıyor. Robotlar sayfanızda noindex olması durumunda bu değeri dikkate alarak bunun dışındakileri dikkate almadığından bu etiket işinizi kolaylaştırmaktadır. Content-Type tag’ı oldukça önemlidir. Bu tag siteye girilmez ise bu durumda ön tanımlı olması durumunda istenilmeyen sonuçlar ile karşılaşılabiliyor.

Meta tag’lar ile sitenizi arama motorlarında daha fazla dikkat çekecek bir hale getirebilirsiniz. Yalnız burada dikkat etmeniz gerekenler meta kuralları çerçevesinde hareket etmenizdir. Bu şekilde sorun yaşamadan istediğiniz gibi sitenizin belirlenmesini veya daha fazla dikkat çekmesini kolayca sağlayabilirsiniz. Oluşturacağınız kodları HTML kodları içerisinde head olarak yerleştirerek bu şekilde farklı işlem yapmaya gerek kalmadan da kolayca sonuç alabilirsiniz. Bu sayede sitenizin dikkat çekmesi için bir adım daha almış olursunuz. Web sitenizin arama motorunda daha sık tercih edilmesi ile bu sayede sizlerde yaptığınız paylaşımların veya bilgilerin daha fazla kişiye ulaştığını görebilir ve bu şekilde arama motorunda daha üst sıralara doğru yol alabilirsiniz. Kurallara göre hareket edilmesi ve istenildiği hamlenin yapılması için farklı etiketlerin kullanılması gerekir. Meta tag etiketleri arasından bu konuda farklı seçimler yapabilir ve bu şekilde istediğiniz sonucu almak için doğru hamleler ile kodlar arasına yerleştirdiğiniz etiketler sayesinde sonuç elde edebilirsiniz. Basit bir kodlama sistemi ile istenildiği gibi etkili sonuçlar elde etmeniz de mümkün olmaktadır.

Yazıyı Paylaş
Yazıyı yararlı bulduysanız Facebook veya Google Plus hesabınız üzerinden paylaşabilirsiniz.
Scrolla
Sonraki
Başa Dön