TBM Nedir?

Bu makaleyi paylaşın!

Açılımı “Tıklama Başına Maliyet” olan TBM, bir reklamın tıklanmasına bağlı olarak elde edilecek kazancı ifade etmektedir. Elbette kimse reklam veriyor diye bu işten para kazanmaz. Ancak Google reklamınızın aranmasına ve tıklanmasına bağlı olarak sizi rekabet piyasası içinde değerlendirir ve rakiplerinizle sizi karşılaştırarak bir puanlama yapar. Puanlama sonucunda yaptığı sıralama ile de reklam verenlere tıklanmaları oranında ödeme gerçekleştirir. Peki, gerçekte TBM nedir? Google’a reklam verildiği zaman tıklanma başına ödenecek maliyet için bir teklif sunulur. Tıklanma başına ödeyeceğiniz maliyete ilişkin sunacağınız en yüksek ücrete bağlı olarak daha sonra taahhüdünüz karşısında ödeme yaparsınız. Bu siniz Maksimum TBM’nizi oluşturacaktır. Ancak sonrasında reklamınızın tıklanma oranı ölçüsünde arama motoru da size bir ödeme gerçekleştirir ve bu ücretleri reklam için yaptığınız maliyetten düşer, işte o zaman ortaya “Gerçek TBM”niz ortaya çıkmaktadır.

“TBM Nedir?” sorusuna daha açık bir yanıt bulmak gerekirse olayı açıklamak için Google Adwords’ün çalışma prensibini bilmekle başlamak gerekir. Reklam işinizi internetin en güçlü arama motoru olan Google’ın üstlenmesidir. Yani, siz reklamınızı Google’a tanıtıyorsunuz o da bu işi sizin için sınırsız olarak ve zahmetsizce yürütmektedir Yer, zaman, süre tanımadan reklamınızı yapan Adwors, sizin isminizle reklamınızın ismini eşleştirerek arama sayfalarının üst sıralarına taşımakta, sonuç sayfasının en altına da bu ibareyi ekliyor ve reklam işinizi geniş bir yelpazeye yaymaktadır. Yayınlanması istenilen reklam ile ilgili olarak önce bir bütçe belirlenmelidir. Reklam yerinizi de belirledikten sonra ulaşmak istediğiniz kitleye ait demografik özellikleri belirlemeniz gerekmektedir. Hangi yaş aralığı ve cinsiyettekilere reklamınızın ulaşmasını istiyorsanız seçiminizi yaparsınız. Son olarak da reklamın gösterileceği zaman dilimi tespit edilir. Günün hangi saatlerinde ve ne kadar süre reklamınızın gösterilmesini istiyorsanız onu da belirlersiniz ve Google anahtar kelimelerle ilişkili olarak reklam metninizi arama sonuçlarında göstermeye başlamaktadır. İşin ekonomik kısmı ise yaptığınız işin büyüklüğüne göre belirlenmektedir. İşletmenin bulunduğu sektör ve işletmenin hacmi, reklamın maliyetini belirlemektedir. Reklamı veren kişi bir bütçe belirleyerek ödemesini yapar ancak arama motorunda yapılacak olan her tıklanama daha sonra maliyetten düşülmektedir. Tıklanma işi ise verdiğiniz anahtar kelimeye göre değişmektedir. İşte burada doğru anahtar kelimeler oluşturulmalıdır ki tıklanma sayısında artış olsun ve reklamınız amacına ulaşmış olsun. Google tıklanma işindeki ekonomik maliyet için bir hesaplama yapmaktadır. Sizin için tıklamaya bağlı olarak bir sıralama oluşturmaktadır ve arama motorunda yerinizi belirlemektedir.

Tabi, Google size bir ödeme yaparken bazı ölçütler de sunmaktadır. TBM nedir? diye sorduğumuz da aldığımız yanıt her tıklama için ödeyeceğiniz ücret olup bu ödeme öncesinde de bazı prosedürlerin gerçekleşmesi demektir. Sunulan Maksimum TBM teklifinden sonra Google elde edeceğiniz tıklanma başına ücretinizi sizlere ödemektedir. Bu da “Gerçek TBM”yi ortaya çıkarmaktadır. Yani, yapacağınız maliyet teklifinin üzerinde tıklanma ücreti alamamaktasınız.

Yazıyı Paylaş
Yazıyı yararlı bulduysanız Facebook veya Google Plus hesabınız üzerinden paylaşabilirsiniz.
Scrolla
Sonraki
Başa Dön