Dijital KPI Nedir?

Bu makaleyi paylaşın!

Her alanda etkili olmaya devam eden dijital dünya, teknolojik gelişmeleri de takip ederek kendini sürekli yeniliyor. Dijital dünyayla birlikte tüketicilerin davranışları, buna bağlı olarak pazarlama stratejileri de değişim yaşıyor. Sürekli yeni gelişmeleri takip etmek, bu gelişmelere uyum sağlayabilmek ve getirdiği yenilikleri avantaj olarak kullanabilmek çoğu zaman sorun yaratabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka profesyonel bir yardım alınması gerekir. Dijital ortamlarda gerçekleşen dijital reklamlama ve pazarlama da bu alanda değerlendirilebilir. E-ticaret işlerinizde hayatsal öneme sahip olan reklam ve tanıtımlarınız için dijital ajanslarla çalışmanız, profesyonel yardım almanız da fayda var. Bu sayede e-ticaret sitenizin başarısını oldukça arttırabilirsiniz. Kendiniz için en doğru ajansı bulmak biraz zor olabilir. Bu yüzden dijital ajanslarla çalışmaya başlamadan önce iyi bir araştırma yapmalısınız. Tabi bu ajanslar hakkında bilgi edinirken dijital KPI nedir? sorusunu da yanıtlamak gerek.

Araştırmaya başlamanda önce kendinizle ilgili bir durum araştırması yapmanız gerek elbette. Hedefleriniz neler, bu hedeflerin tam olarak ne kadarına ulaşabildiniz, piyasadaki yeriniz nasıl gibi soruların cevaplarını biliyor olmalısınız. Çünkü yardım alabileceğiniz dijital ajanslardan tam olarak ne istediğinizi belirlemiş olursanız daha verimli bir iletişim içine girmiş olursunuz. Tabi sizinle iş yapmaya başlayan dijital ajanslar da bu tip araştırmalar yapıp sizin hakkınızda bilgi sahibi olmaya çalışacaktır fakat dediğimiz gibi siz ne istediğinizi tam olarak belirlemişseniz sonuca ulaşmanız da o kadar kolay olacaktır. Birlikte çalışmaya başladıktan sonra kendinizle ilgili her şeyi paylaşırken ilk nereden başladınız ve şimdi hangi noktada bulunuyorsunuz ajansla birlikte siz de bu durum değerlendirmesini yapmış olacaksınız. İşte KPI raporları işinizi değerlendirmede çok faydalı bilgiler sunacaktır. Öncelikle soralım dijital KPI nedir diye. KPI ( Key Performance Indicator ) yani Türkçe’ye çevrilmiş haliyle Anahtar Performans Göstergesi. Sunduğu hizmet sayesinde kendinizle ilgili geniş bir değerlendirme yapmanıza olanak verir. Hedefinizin tam olarak ne olduğunu, bu hedefe ne kadar yaklaştığınızı, bulunduğunuz noktanın önceki noktaya göre daha mı iyi veya daha mı kötü olduğunu görmenize yardımcı olur. Elde edilen bilgiler doğrultusunda durumunuz hakkında genel bir bilgi elde ederek bir dijital ajansa ihtiyacınız olup olmadığına da karar verebilirsiniz. Hedefiniz doğrultusunda yeni bir yön çizmeniz gerektiğine de karar verebilir aynı çizgide kalarak yolunuza devam da edebilirsiniz. Dijital KPI sayesinde bu mümkün.

Dijital KPI nedir? sorusuna yanıt verdik sanıyoruz. Peki, e-ticaret şirketlerini başarıya götüren KPI’lar yani anahtar performans göstergeleri neler bir de onlara bakalım. Bunlardan bir kaçı tüketici yaşam değerini anlamak, müşteri memnuniyetini yönetebilmek, gelen trafiği doğru değerlendirebilmek, geri dönüşüm pazarlamasını belirleyebilmektir. Bu tür verileri tam anlamıyla doğru bir şekilde anlayabildiğimiz ve değerlendirebildiğimiz sürece başarı kaçınılmaz olacaktır. Bir de bu değerlendirme işleminin sonucunda bir dijital ajansla çalışma kararı aldığınızı düşünerek hangi özelliklere sahip ajansları tercih etmeniz gerektiği konusunda birkaç şeye değinmek istiyoruz. Size ilk önerimiz alanında en iyi olduğunu düşündüğünüz ajans yerine size en uygun ajansı seçmenizi öneririz. Sizi sizin gibi değerlendirecek bir dijital ajansa ihtiyacınız olduğunu sakın unutmayın. Çünkü bu alanda hizmet veren ajanslar, dijital reklam ve pazarlama sektöründeki büyümeye paralel olarak çoğalma göstermiştir. Bu nedenle seçim yapmadan önce birkaç özelliğe dikkat etmeniz gerek. Hizmet kalitesi ve tecrübesi arayacağınız ilk özellikler olmalıdır. Çünkü bu reklam ve pazarlama konusunda ne kadar tecrübe sahibi olmuşlarsa size o derece fayda sağlayabilirler.

Yazıyı Paylaş
Yazıyı yararlı bulduysanız Facebook veya Google Plus hesabınız üzerinden paylaşabilirsiniz.
Scrolla
Sonraki
Başa Dön