Online İtibar

Bu makaleyi paylaşın!

Son zamanlarda insanlar zamanlarının çoğunu internette ve özellikle sosyal medya da geçirmektedir. Bu durumda firmalar açısından da online itibar konusunu gündeme getiriyor. Özellikle sosyal medya ve diğer kullanılan platformlar üzerinden firmaların hakkında veya ürünleri açısından yapılan yorumlar ve kişilerin takip etme oranı firmaların online itibarını oluşturuyor. Bu durum markaları oldukça etkilediğinden üzerinden durulan bir konudur. Bu neden online itibar yönetimi ile daha etkili sonuçlar almak için firmalarda çalışma yapmaktadır. Sosyal medya ve buna benzer platformlar insanların hiç bir şeyden çekinmeden düşüncelerini rahatlıkla dile getirdikleri bir platformdur. Bu durumda her kurum veya kuruluş içinde aynı şekilde fikirleridir dile getirme durumları söz konusu olmaktadır. Bu alan marka veya firmalarında ürünlerini veya hizmetlerini kolayca paylaşabilecekleri bir platformdur. Bu durumda iyi sonuçlar alındığı gibi şikayet veya olumsuz yorumlar ile de karşılaşılması bir olasılık olduğundan bu durumda firmalar bu sorun karşısında olumsuz etkilenebilir. Bu nedenle bu olaylara karşı önlem almaları online itibar konusu içine girer. Karalama şeklinde de yapılabilecek olan bu yorumlar ile firma istemediği şekilde olumsuz etkiler alabilir. Online platformlar pazarlama veya tanıtım konusunda etkili olduğu gibi düşünce özgürlüğü de olumsuz şekilde sonuçlar alınmasına neden olabilir.

Online itibar konusunda firmaların veya markalarım daha dikkatli davranması ve daha iyi sonuçlar almak için bu konuda yapılan yorumlara veya karalama çalışmalarına karşı önlemler alması gerekir. Olumlu yapılan yorumlar firmaların itibarini yükseltirken aynı şekilde olumsuz yapılan yorumlarda firmanın itibarını kaybetmesine neden olabilir. Bu durumda yapılan olumsuz yorumlar için firmaların online itibar yönetme teknikleri ile itibarlarını korumaları gerekir. Bu konuda uzman olan firmalardan yardım alınabileceği gibi firmalar bu yöntemleri kendileri de uygulayabilirler. İlk olarak arama motoru optimizasyonu ile online itibarınızı desteklemeniz gerekir. En sık kullanılan alanlardan biri de bir ürünü almadan önce o ürün hakkında arama motorundan bilgi almaktır. Bu durumda itibarınızı korumak için arama motoru sizlere yardımcı olacaktır. İkinci aşamada web sitenizde bulunan içerikleri optimize etmeniz gerekir. Web siteniz online itibarınızı kurtaracak olan en önemli etkendir. Yapılan yorumlara karşı sitenizden bulunan samimi açıklamalar kullanılanın bu konu hakkındaki görüşlerinin değişmesini sağlar. Sosyal medyayı kullanırken aktif olmanın dışında diyalog kurmanızda itibarınızı kurtarmak için gereklidir. Olumsuz düşüncelerin üstesinden gelebilmeniz için hedef kitleniz ile birebir iletişime geçin. Bu sayede yapılan olumsuz yorumlar karşısında oluşan olumsuz düşünceleri yıkabilirsiniz.

Online itibar konusunda dijital PR ile itibarınızı koruyabilirsiniz. Online ortamlarda hakkınızda yapılan olumsuz yorumlar itibarınızı zedeleyeceğinden bu durumda bir PR ajansı ile çalışarak etkinlik, haberler veya projeler hakkında yapmış olduklarınızın sosyal medya da yer almasını sağlayabilirsiniz. İleri seviyede sorun oluşturması durumunda veya karalama politikası uygulanması halinde hakkınızı aramak için hukuksal yollara başvurmanız gerekir. Bu şekilde sosyal medya da oluşan kötü veya olumsuz sonuçlar için hakkınızı hukuksal alanda verdiğiniz mücadele ile geri alabilirsiniz. Gerçek dışı yorumlar ve hareket içeriği durumlar olması halinde firma veya markalar online itibarlarını korumak amacı ile son çare olarak hukuksal alanda haklarını arayabilirler. Bu durum sizin kazanmanız halinde verdiğiniz savaşın olumlu dönüşlerini sosyal medyadan da almanızı sağlar. Bu açıdan dikkat etmeli ve günümüzde yaygın olarak kullanılan sosyal medya ve diğer platformlar üzerindeki itibarınızı korumanız gerekir. Bu konuda isteyenler etkili sonuçlar almak için konusunda uzman olan firmalar ile de çalışmaları yürütebilir.

Yazıyı Paylaş
Yazıyı yararlı bulduysanız Facebook veya Google Plus hesabınız üzerinden paylaşabilirsiniz.
Scrolla
Sonraki
Başa Dön