Dedicated Sunucu Nedir?

Bu makaleyi paylaşın!

Web sitesi hazırlamak için bu konuda ihtiyaç duyduğunuz farklı işlemler vardır. İlk olarak web siteniz için uygun olan bir alan adı bulmanız gerekir. Ayrıca dosyalarınızı saklamak için sunucuya ihtiyacınız olacaktır. Sunucu kullanmak için tercih edebileceğiniz bir diğer seçenek de sunucu barındırmak yerine sunucu kiralama hizmeti almaktır. Kiralık sunucu verecek olan farklı firmalar arasından seçim yaparak sonuç elde edebilirsiniz. Kiraladığınız sunucu üzerinden firmanız için gerekli olan işlemleri yapma imkanı bulabilirsiniz. Normal hosting hizmetin kiralama olması durumunda aynı sunucuyu birden fazla şirkete kiralayarak bu şekilde işlem yapılması için hizmet verilirken dedicated sunucu sistemi sayesinde tek bir firmaya sunucu kiralama işlemi yapılır.Dedicated sunucu nedir? Merak edenler bu sistem sayesinde kiralık sunucu sistemi ile ihtiyaç duyulan sunucu haşmetini alabilirler. Genelde yüksek ziyaretçisi olan e-ticaret şirketlerinin tek bir sunucuya ihtiyaç duyması nedeni ile onların ihtiyaçlarını karşılar. Dosyaları barındırmak için hazırlanan ve kontrol panel veya mysql modülleri içerisinde barındırmaya yarayan bir makinedir. Bu sistem sadece bir müşteri için ayrılmış olan sunucu sistemini ifade eder. Bu durumda yalnızca size ait olan bir sunucuyu kiralayarak kullanabilirsiniz.

Co lacotion hizmetinden farklı müşteri bu hizmette kendi donanımını kendisi sağlamak zorunda kalmadan işlemlerine devam edebilir. Oldukça avantajlı olan bu sistem sayesinde sitenize yapılan saldırı durumlarında IP banlama imkanınızda bulunur. Doğru seçimler yapmak istiyorsanız tercihlerinizi yapmadan önce iyi bir araştırma yapmanız ve size yardımcı olacak olan en iyi hosting firmasını bulmanız gerekir. Farklı ülkelerden alacağınız sunucu hizmetinde bu tarz sorunlar olması durumunda hosting firması sizinle yolunu ayırabilir. Dedicated almak istediğiniz de bu konuda ilk olarak Türkiye de bu hizmeti veren hosting firmaları ile anlaşma yapmanızdır. Dedicated sunucu nedir? Diyenler bu konuda web sitesi hazırlarken dosyalar için disk alanına ihtiyaç duyarlar. Dedicated sunucu tek bir kişiye kiralanan sunucu hizmetini almak isteyen şirketler bu konuda anlaşma yapacakları hosting firmasından sorun yaşamadan bu hizmeti alarak kullanabilirler. Fiyatı düşük olduğu için tercih edeceğiniz firmalar daha sonra sizlere sorun olması halinde ek ücret talebinde bulunabilir. Bu hizmet diğer hizmetlere oranla biraz daha fazla ödeme yapılmasına gerek duyulsa da firmaların çoğu zaman tek sunucu üzerinden işlemlerini yapmaları gerektiğinden bu açığı kapatma konusunda yardımcı olmaktadır. Oluşacak sorunlarda firmanız size hizmeti kaliteli değilse bu durumda verilerin kurtarılamama durumu da söz konusu olacağından daha fazla sorun yaşayabilirsiniz.

Bu hizmet aynı zamanda sitenizin daha üst sıralarda arama motorunda çıkması için kendi ülkenizde bir hosting firmasından almanızı gerektirebilir. Bu konuda bilginiz yeterli değilse bu durumda almadan önce mutlaka araştırma yapmanız veya yardım almanız gerekir. Kiralama yapmak isteyenler için tek şirkete verilen sunucu kiralama hizmetine dedicated denilir. Sunucu seçimlerinde kiralama veya barındırma şeklinde tercihler yaparak size uygun olan seçimler ile şirketinizin sunucu kullanımını belirleyebilirsiniz. Dedicated sunucu nedir? Diyorsanız bu konuda yapacağınız sunucu seçimlerinin etkisi bulunur. Hizmeti almak isteyenler bu konuda en kaliteli hizmeti verecek olan firmalar ile görüşme yaparak bu şekilde uygun olduğunu düşündükleri bir hosting firması ile anlaşma yapabilirler. En iyi sonucu alacağınız şekilde yardımcı olacak olan hosting firmaları ile verileriniz zarar görmeden işlem yapmaya devam edebilirsiniz.

Yazıyı Paylaş
Yazıyı yararlı bulduysanız Facebook veya Google Plus hesabınız üzerinden paylaşabilirsiniz.
Scrolla
Sonraki
Başa Dön