Kurumsal Hosting

Bu makaleyi paylaşın!

Hosting, bir web sitesinin çalışması için sunucular üzerinde ayrılan alandır. Çünkü hazırlanan bir web sitesinin sayfalarının yüklenmesi için bir alana ihtiyaç vardır. Yani örnek vermek gerekirse, kendi evinizi yapabileceğiniz bir mahallede satın aldığınız arsa sizin hostinginizi oluşturur. Sürekli açık olan ve günün herhangi bir saatinde kolayca erişilebilen sunucular, hosting hizmetinin sağlayıcılarıdır. Hosting “domain” ismi verilen web sitesinin adını (www.facebook.com gibi), DNS denilen, yani IP adresleri arasında iki yönlü iletişim sağlayan düzenektir, sistem üzerinden sunucuya yönlendirilmesi sonucu çalışır. Web siteleri de bu akış sırasında sunucu ile IP protokolü çerçevesinde bilgisayarınız ile bağlantı kurmaktadır. Hosting işi aslında bir kiralama işidir. İster aylık olsun ister yıllık olsun, ödemesini yaparak sayfanız için bir alan kiralarsınız. Yerli veya yabancı birçok firma, sahibi olduğunuz domain için size yer tahsisi yapmaktadırlar. Hosting oluşturulması sırasında ise önemli olan faktörlerin başında sitenizin açılma hızı gelmektedir. Hosting aldığınız sunucunun kalitesi burada sitenizin açılma hızında büyük etkiye sahiptir. Daha sonra siteye verilecek alanın ebadı çok önemlidir ki burada da kaç megabaytlık alana sahip olacağınızı bilmeniz faydalı olacaktır. Daha sonra ise sunucunun desteklediği programlar sırayı almaktadır. Aldığınız sunucu hostinginizi ne kadar destekliyor ise yani yazılım ne kadar gelişmiş ise o oranda gelişmiş bir siteniz olacaktır. Hosting hizmeti içinde kurumlar tarafından satın alınanına kurumsal hosting denilmektedir. İster kamu kurumu olsun isterse de özel bir kurum veya kuruluş olsun sahip olunan kurumsal hosting, diğerlerinden farklı özellikler göstermektedir. Ziyaretçi yoğunluğundan dolayı bu türr hostinglerin destek bakımından güçlü olmaları gerekmektedir.

Paketler halinde düzenlenen kurumsal hostingler, diğer hostinglerden çok farklı özelliklere sahiptirler. Çünkü daha fazla web alanına ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca e.mail üzerinden sağlanan iletişimin yoğunluğuna bağlı olarak kurumsal hosting sunucuları gelişmiş destekleme sistemleri ile oluşturulmaktadır. Çünkü e,mail hesabı oluşturabilmek, e-mail alabilmek ve gönderebilmek için bir alan almanız şarttır. Aldığınız alan sayesinde ancak adınıza ait e-mailleri oluşturup yönetebilirsiniz. Hosting şirketleri bu konuda da önemli bir sektör oluşturarak paketler halinde bu hizmeti sunmaktadırlar. Bazı servis sağlayıcıları bu konuda daha gelişmiş seçenekler de sunmaktadırlar. Adınıza sunucu barındırma gibi çok gelişmiş bir seçeneği size sunarak profesyonelce çözümler sunmaktadırlar. Ya da sanal sunucu hizmeti seçeneği ile karşınıza çıkmaktadırlar. Alacağınız hostingde dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Eğer Türkiye’de ziyaretçisi olan web sitesi oluşturmayı düşünüyorsanız ülkede bulunan bir firmayı tercih etmeniz daha faydalı olacaktır. Ziyaretçi profiliniz yurt dışı ağırlıklı olacaksa oradan bir firma ile anlaşmanız yine sizin lehinize olacaktır. Bu sayede web sitenizin maliyeti hem daha düşük olacak hem de web siteniz hız bakımından daha üst seviyede olacaktır. Tabi bunun yanında web sitenizi kurmadaki amacınızı ve hedef kitlenizin büyüklüğünü önceden belirlemeniz gerekmektedir. Çünkü sahip olacağınız alanı hedef kitlenizin büyüklüğü belirleyecektir.

Kurumsal hosting hizmeti paketler halinde sunulmaktadır ve artan kalite ile birlikte fiyatlar da artış göstermektedir. Her pakette özel IP adresi bulunmaktadır. Bununla birlikte gelişmiş antivirüs ve antispam hizmetleri de paketlere eklenerek gelişmişlik kaliteleri artırılmaktadır. Kurumsal hosting paketleri iki işletim sistemi üzerinden servis verebilmektedir. Bunlar: Windows işletim sistemi ile Linux’tur.Web alanı 1 GB, 3 GB, 5 GB ve 10 GB olan kurumsal hosting paketlerinde aylık trafik 10 GB, 30 GB, 50 GB ve 100 GB olacak biçimde düzenlenmiştir. GB’ı düşük paketlerde ücretlerde düşüktür ve artan GB ile birlikte fiyatlar da artmaktadır.

Yazıyı Paylaş
Yazıyı yararlı bulduysanız Facebook veya Google Plus hesabınız üzerinden paylaşabilirsiniz.
Scrolla
Sonraki
Başa Dön