Sanal Sunucu

Bu makaleyi paylaşın!

Sunucu kullanımlarında tercih edebileceğiniz farklı seçenekler bulunur. Sunucu ihtiyacınıza göre istediğiniz fiyat aralığında birçok farklı seçeneğe ulaşabilirsiniz. Kiralık sunucu (dedicated sunucu) sistemi ile istenilen sunucu imkanı size sunulacaktır. Co-Location yani sunucu barındırma hizmeti sayesinde sizlerde istediğiniz de sunucu kiralamak yerine barındırma hizmeti alarak daha uygun fiyatlar ile sunucunuzu kendiniz kullanabilirsiniz. Bu şekilde farklı seçimler yapabilir ve şirketiniz için uygun olanı seçerek hizmet alabilirsiniz. Sunucu barındırmanın, dedicated sunucuya göre oldukça uygun fiyatlı olması nedeniyle daha cazip bulunmaktadır. Firmanızın ihtiyaçlarına göre almanız gereken hizmetleri belirleyerek size bunları sunacak hosting firması bulmanız ve anlaşmaya gitmeniz sizin faydanıza olacaktır. Bu konuda daha önceden araştırmada bulunarak, sizin ihtiyaçlarınıza cevap verecek en iyi hosting firmasını seçmelisiniz.

İngilizce olarak Virtual Dedicated Server yani VDS olarak da bilinir. Her VDS birbirinden bağımsız bir dedicated olarak çalışır. Bu sunucu sisteminde kendine ait bir IP adresi, disk alanı, hafıza ve konfigürasyon bulunur. Sanal sunucu bir adanmış fiziksel sunucu içerisinde yer alır. Yüksek tüketime neden olan çevrim içi oyun veya uygulama alanlarında yeterli ağ veya fiziksel imkan sağlanamaması durumunda sorunlar oluşmasına neden olabilir. Yalnız bu sunucunun normal bir sistemden farklı olmadığından bu şekilde de kullanılabilir. Sanal sunucuyu küçük ölçekli şirketler daha çok kullanmaktadır. Bu şekilde site barındırma, kontrol paneli veya radyo yayını sağlama gibi işlemler ile diğer işlemlerin yapılması sağlanır. Bu şekilde sanal sunucu kullanmak isteyenler bu konuda yükleme yaparak istedikleri gibi sunucularını kullanmaya başlayabilirler. Maliyetinizi düşürmek için sanal sunuculardan da yararlanabilirsiniz. Sunucuları kullanmakta ve kiralamakta istediğiniz gibi seçim yapma şansınız bulunuyor. Size hosting hizmeti sağlayan firma tarafından sunulan geniş bant ağı ve erişim hızı için şirketin kendisinin işlem yapması gerekiyorsa ödeme daha fazla tutabilmektedir.

Sanal sunucu kullanımı büyük şirketler tarafından tercih edilen bir durum değildir. Çevrim içi oyun veya uygulama alanlarında yeterli ağ veya fiziksel imkan sağlanamaması durumunda sorunlar oluşmasına neden olabileceğinden bu konuda dikkatli olunması gerekir. Farklı fiyatlarda birçok alternatif sunucu seçeneği bulunmaktadır. Normal hosting durumunda, birden fazla firmaya sunucu kiralanabilecektir ama dedicated da denilen kiralık hosting sisteminde tek firmaya tek sunucu sağlama hizmeti verilmektedir. Şirketinizin tercihine göre barındırma mı kiralama yöntemiyle mi sunucu hizmeti satın alacağınızı tespit etmeniz gerekmektedir. Sanal sunucu kullanarak, şirketinizin verilerini kolaylıkla depolayabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş
Yazıyı yararlı bulduysanız Facebook veya Google Plus hesabınız üzerinden paylaşabilirsiniz.
Scrolla
Sonraki
Başa Dön