VPS Sunucu

Bu makaleyi paylaşın!

VPS sunucu ile VDS sunucu arasında pek farklı bulunmaz. Anlam olarak VPS sanal kişisel sunucu olarak adlandırılır. Bunun için VDS veya VPS sunucu seçimi yapabilirsiniz. Her iki arasında ufak farklar olsa da aynı şekilde sunucu hizmeti almanızı sağlar. Küçük ölçekli sanal sunucuları kullanmayı daha çok tercih edebilmektedir. Kişisel web siteleri için kullanacağınız bu sunucu ile istediğiniz de web siteniz için gerekli olan depolama alanına kolayca sahip olabilirsiniz. Bu şekilde alınan sunucu hizmetinin gerçek kapasiteli bilgisayarlarda işlevsel olarak pek bir farkı yoktur. Her birine aynı şekilde işletim sistemi yüklenebilir ve bu şekilde birbirinden bağımsız olarak da rahatlıkla kullanılabilir. İstenildiğinde bu sayede birbiri ile bağlantısı olmadan bu sistem üzerinden işletim sistemden açılıp kapatılarak birbirini etkilemeden de kullanılabilir. Aynı fiziksel sunucu içerisine birden fazla sanal bilgisayar kurulabilir ve bu şekilde sorun yaşanmadan da kullanılabilir.

VPS sunucu yani Virtual private server olarak açılanan sanal kişisel sunucudur. Bu şekilde kullanılan sunucu üzerindeki kaynaklar bir başka sanal bilgisayara adanmazsa bu durumda sanal bilgisayar üzerinden de kullanılabilir. Bu sunucu seçeneğini genellikle düşük performans nedeni ile daha küçük işletmeler tercih edebilir. Bu durum sizde kaygı oluşmasına neden olmuyorsa daha ucuz olarak bu şekilde VPS sistemlerini kullanabilirsiniz. Kiralık sunucuya göre sunucu barındırma işlemi kullanıcılara daha avantajlı gelebilmektedir. Site barındırma, kontrol paneli veya radyo yayını sağlama gibi işlemler ile diğer işlemlerin yapılması sağlar. Sanal sunucu kullanımı büyük şirketler tarafından tercih edilen bir durum değildir. Bu konuda herhangi bir hizmet talep ediyorsanız seçiminizi buna göre yapmanız, en başarılı hosting firmaları arasından tercih yapmanız yerinde olacaktır. Ama bu hizmette sanal olarak işlem yapabildiğinizden bu durum sizi fazla etkilemeyebilir.

VPS sunucu ile aynı işlevleri yapmanıza yardımcı olan VDS sunucu da sanal sunucu seçenekleri arasında yer alır. Her iki sunucu seçeneği de birbirine yakın ama ufak değişimleri size sunduğundan bu şekilde kullanım alanına göre seçimlerinizi yapabilirsiniz. İngilizce olarak Virtual dedicated server yani VDS olarak da bilinen VDS sunucu da aynı şekilde birbirinden bağımsız bir dedicated olarak çalışır. Aralarında yalnızca depolama alanı konusunda değişimler olması nedeni ile bu şekilde farklı seçimler yapılmasına gerek duyulabilir. Sanal sunucularla şirket verileriniz için gereken depolama imkanını bulabilirsiniz. Kişisel web siteleri için kullanacağınız VPS sunucu ile istediğiniz de web siteniz için gerekli olan depolama alanına sanal sunucu ile kolayca sahip olabilirsiniz. VPS sunucu da kullanılan sunucu üzerindeki kaynaklar bir başka sanal bilgisayara adanmazsa bu durum sonucun da sanal bilgisayar üzerinden de kullanılabilir.

Yazıyı Paylaş
Yazıyı yararlı bulduysanız Facebook veya Google Plus hesabınız üzerinden paylaşabilirsiniz.
Scrolla
Sonraki
Başa Dön