VPS Sunucu Nedir?

Bu makaleyi paylaşın!

VPS sunucu nedir? Merak edenler için Virtual private server olarak açılanan sanal kişisel sunucudur. Sanal sunucu genel olarak daha çok küçük ölçekli olan firmalar tarafından tercih edilir. Bunun için VDS veya VPS sunucu seçimi yapabilirsiniz. Anlam olarak VPS sanal kişisel sunucu olarak adlandırılır. Her birine aynı şekilde işletim sistemi yüklenebilir ve bu şekilde birbirinden bağımsız olarak da rahatlıkla kullanılabilir. İstenildiğinde bu sayede birbiri ile bağlantısı olmadan bu sistem üzerinden işletim sistemden açılıp kapatılarak birbirini etkilemeden de kullanılabilir. Site barındırma, kontrol paneli veya radyo yayını sağlama gibi işlemler ile diğer işlemlerin yapılması sağlar. Her iki arasında ufak farklar olsa da aynı şekilde sunucu hizmeti almanızı sağlar. Daha düşük maliyet ile sunucu kullanmak isteyenler bu konuda sanal sunucu ile gerekli olan depolama imkanını da bulabilirler.

VPS sunucu nedir? Bilmeyenler bu konuda sunucu tercihlerine yaparken tercih edebilecekleri sunucu seçenekleri arasından VPS sunucu seçeneğini de bulunabilir. VDS sunucu arasında pek farklı bulunmaz. Aynı fiziksel sunucu içerisine birden fazla sanal bilgisayar kurulabilir ve bu şekilde sorun yaşanmadan da kullanılabilir. Sanal sunucu donanımsal sunucu ile birbirinden bağımsız olan ve izole edilmiş birden fazla işletim sisteminin en yüksek verim ile barındırma yapması için geliştirilen bir teknoloji olduğundan seçilebilir. Alınan sunucu hizmetinin gerçek kapasiteli bilgisayarlarda işlevsel olarak pek bir farkı yoktur. Kullanılan sunucu üzerindeki kaynaklar bir başka sanal bilgisayara adanmazsa bu durumda sanal bilgisayar üzerinden de kullanılabilir. İngilizce olarak Virtual dedicated server yani VDS olarak da bilinen VDS sunucu da aynı şekilde birbirinden bağımsız bir dedicated olarak çalışır. VPS sunucu seçeneğini genellikle düşük performans nedeni ile daha küçük işletmeler tercih edebilir.

VPS birbirinden bağımsız bir dedicated olarak çalışır ve her sunucu sisteminde kendine ait bir IP adresi, disk alanı, hafıza ve konfigürasyon bulunur. VPS sunucu ile aynı işlevleri yapmanıza yardımcı olan VDS sunucu da sanal sunucu seçenekleri arasında yer alır. Donanımsal sunucu ile birbirinden bağımsız olan ve izole edilmiş birden fazla işletim sisteminin en yüksek verim ile barındırma yapması için geliştirilen bir teknoloji olduğundan seçilebilir. Aralarında yalnızca depolama alanı konusunda değişimler olması nedeni ile bu şekilde farklı seçimler yapılmasına gerek duyulabilir. Sanal sunucu kullanımı büyük şirketler tarafından tercih edilen bir durum değildir. VPS sunucu nedir? Merak ediyorsanız bu durumda kullanacağınız sunucu seçeneklerinden biri olan bu sunucuyu tercih edebilirsiniz. Sanal sunucu ile sanal olarak istediğiniz de şirketinizin için gerekli olan depolama desteğini rahatlıkla alarak kullanma imkanı bulabilirsiniz. Her iki sunucu seçeneği de birbirine yakın ama ufak değişimleri size sunduğundan bu şekilde kullanım alanına göre seçimlerinizi yapabilirsiniz. VPS sunucu da kullanılan sunucu üzerindeki kaynaklar bir başka sanal bilgisayara adanmazsa bu durum sonucun da sanal bilgisayar üzerinden de kullanılabilir.

Yazıyı Paylaş
Yazıyı yararlı bulduysanız Facebook veya Google Plus hesabınız üzerinden paylaşabilirsiniz.
Scrolla
Sonraki
Başa Dön