ASP.net nedir?

Bu makaleyi paylaşın!

Microsof tarafından geliştirilen bir uygulamadır. Web sitesi yapma ve üzerinde gerekli olan tüm işlemleri gerçekleştirmeye olanak sağlayan bir teknolojidir. “ASP.Net nedir?” sorusuna cevap verebilmek için ASP’nin ne olduğunu, çalışma prensibini bilmek de fayda vardır. “Aktif sunucu sayfaları” anlamına gelen ASP, IIS ile çalıştırılmaktadır. ASP programlama diliyle oluşturulan web sitenizin herhangi bir işlemci tarafından görüntülenebilmesi aşamasında tarayıcınız HTML olarak yorumlanacaktır. ASP ile oluşturulan web sitelerinin diğer adı, dinamik web siteleridir. Web sitenize ziyaretçi geldiğinde, asp kodlarınızı ziyaretçi görüntüleyemez ve güvenliğiniz için oldukça güvenilir bir sistemdir. Asp kodları görüntülenemese de istemci tarayıcı tarafından yorumlanan sonuçlarla karşılaşacaktır.

Web sitesi HTML ile genellikle kodlanmaktadır. Ama etkileşimli siteler kurabilmek için daha teknik programlama dillerini kullanma gerekliliği doğmaktadır. Asp, Windows işletim sistemine sahip sunucular için kullanılan bir programlama dilidir. Bu yazılımların içinde, HTML dili de kullanılabilmesine rağmen e-ticaret gibi daha komplike web siteleri için asp programlama dilini kullanmak hem pratiklik hem de işlevsellik sağlayacaktır. Asp ancak web sunucu ile çalışabilmektedir yani tek başına bir programla dili işlevini sağlayamamaktadır. HTML sayfasına baktığımızda java script kodlarını görebilsek de asp için görüntülenebilme mümkün olmamaktadır. Kodlarınızın güvenliği ve başkası tarafından alınmasının imkansız olması web masterlar için oldukça avantajlı bir dildir. Asp içinde farklı script dilleri de kullanılmaktadır. Asp sayfanız .asp ile bitmek zorundadır.

ASP.Net nedir? sorusuna ASP’dir şeklinde verilen yanıt, hatalıdır. Çünkü aynı şekilde yazılıyor gibi algılansa da ve aynıymış gibi düşünülse de ASP.Net, ASP’den çok daha gelişmiş bir teknolojidir. Çünkü kodu ASP’den farklıdır. Ortak dil çalışma zamanı’nı kod olarak kullanır. Oysa ASP prensibi farklıdır.

ASPX yapısını kullanır. Kullandığı bu yapı ile de statik yapıda belirecek olan içeriği ayrı tutmaktadır. ASP’den en önemli farkı ise bir dil olmayışı, bir çatı oluşudur. “ASP.Net nedir?” diye sorduğumuzda web uygulamaları oluşturulan bir çatı yanıtını alırız. Bu web sayfalarını, web uygulamalarını oluştururken de “.net” dillerinden birini kullanmaktadır. “code behind” denilen tasarım ögeleri vardır. ASP.Net bu tasarım ögelerini kullanarak ve programlama ögelerini kullanarak farklı sayfalardaki özelliği desteklemektedir. Bu sayede de programcı ve tasarımcı sayfanın üzerinde eş zamanlı olarak çalışabilmektedir. Net’te ise gelişmiş oturum yönetimi desteği özelliği vardır. Bu özellik sayesinde üyelik işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir. Master Page ile Theme sayesinde web uygulama arayüzleri oluşturmak mümkündür

Yazıyı Paylaş
Yazıyı yararlı bulduysanız Facebook veya Google Plus hesabınız üzerinden paylaşabilirsiniz.
Scrolla
Sonraki
Başa Dön