Özel Projelerde Yazılımın Önemi

Bu makaleyi paylaşın!

Yazılım bir programla dilidir. Yazılımlar hazır paket programlar halinde olabileceği gibi özel proje yazılımı şeklinde de hazırlanmaktadır. Yazılımlar içerisinde önemli iki tanesi web yazılım ile mobil yazılımdır. Web yazılım, arka planda çalışır ve bir sorguyu döndüren işlemlerin yapılabilmesine aracılık etmektedir. Yazılım pek çok çalışma dalını içerisinde barındırır. Veri tabanlarından data toplama, veri girişi sağlama ve veri çekme işlemleri yazılım dahilinde değerlendirilmektedir. Hazır yazılım sayesinde veri girişi yapılabilmektedir. Web sitesinin iskeletini kurma aşamasında yaptığımız işlemelere yazılım diyoruz. Şöyle ki, bu ilk aşamadaki yazılımla temel oluşturulduktan sonra diğer fonksiyonların web sitesine eklenmesi bu sayede sağlanacaktır.

Kişilerin en çok birbirine karıştırdıkları şeylerden biri de web yazılımı ile web tasarımıdır. Web sitesinin tasarımı daha görsel bir çalışma olurken, beğeniye dayalı; daha çok zevklerin ön plana çıktığı, ilgi çekici bir tasarım oluşturulmaya çalışılacaktır. Ama web sitenin koda dökülme aşaması yani yazılım kısmı oldukça karmaşıktır ve yazılımı yapacak kişinin belli bir donatıda olmasını gerektirmektedir. Ancak bu işte uzmanlaşmış kişilerin becerebileceği bir işlemdir. Dinamik web site yazılımları, kendi kendini güncelleyebilecek ve gerekli yenilikleri gerçekleştirebilecek yazılım türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Tanıtım amaçlı yapılan web siteleri genelde görsel ve içerik ağırlıklı ve pek de işlevsel özellikleri olmayan web site çeşitleridir.

Web yazılımı yerine web programlama da denilmektedir ve programlama tasarıma göre karmaşık işlemler gerektirir. Web programlayıcı, tasarımın yanı sıra kodlama ve algoritma üzerinde yeterli birikime sahip olması gerekmektedir. Statik web sayfalarında kullanıcı aktif olarak sayfayı kullanamasa da dinamik web sitelerinde ziyaretçi sayfayı aktif olarak kullanabilecektir. Bu yeni çıkan programlama dilleri sayesinde gelişen bir olanaktır. Kullanılan programlama dillerinin başlıcaları: PHP, ASP, Perl, CGI, Java’dır. Bu diller sayesinde pek çok program yazılmaktadır. Seçilen bu programlama dilleriyle oyun, blog ve forum gibi çeşitli donatılar yazabilmek mümkün olacaktır. Web sitesi yazılımı sırasında mobil uyumlu olarak yapılan sitelere mobil siteler denilmektedir. Bu uyumluluk sayesinde kullanıcıların mobil cihazlardan web siteleri bozulmadan açabilmeleri ve rahatlıkla kullanabilmeleri sağlanmaktadır. Bu sebeple özel proje yazılımı tercih edilmelidir ki sorunların önüne geçilebilsin.

İster web yazılım olsun iste mobil yazılım olsun geliştireceğiniz projelerde hazır yazılım kullanmak yerine geliştirilecek özel bir yazılım ile amacına ulaşmanız daha kolay olacaktır. Çünkü hazır yazılım sizin tasarımınızla çok da uyumlu olmayacaktır. Ayrıca istediğiniz kalitede bir hizmet için hazır yazılımlar hız düşüklüğü, performans düşüklüğü, güvensizlik gibi sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Özel proje yazılımı ile bu sorunların tamamını ortadan kaldırmış ve tasarımınızı ihtiyaçlarınız doğrultusunda hazırlamış olursunuz.

Yazıyı Paylaş
Yazıyı yararlı bulduysanız Facebook veya Google Plus hesabınız üzerinden paylaşabilirsiniz.
Scrolla
Sonraki
Başa Dön