Responsive Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Bu makaleyi paylaşın!

Günümüzde milyonlarca insan internette vakit geçirmektedir. Kültürden mizaha, sanattan spora birçok alanda web adreslerine günde milyarlarca defa girilmektedir. Bu nedenle de oldukça canlı olan bu alan içerisinde her gün yüzlerce web adresi açılmaktadır. Bu web adreslerinin kimisi ticari amaçla kimisi ise mizahi amaçla kurulmuştur. Ancak bu web adreslerinin de çeşitli sorunları bulunmaktadır. Bunlardan biri ise ilgili web adreslerinin mobil uyumlu olmamasından kaynaklanmaktadır. Bu sorundan dolayı birçok mobil cihaz ve tablet kullanıcısı ilgili web adresine girerken zorluk yaşamaktadır. Bunu engellemek adına ise responsive tasarım geliştirilmiştir. Bu tasarım yöntemi sayesinde birçok zorluğun üstesinden kolay bir biçimde gelinmektedir. Yazımızın devamında ise bu tasarım yönteminin ne gibi özelliklere sahip olduğunu irdeleyeceğiz.

Şimdi ticari amaçla kurulan bir web adresi düşünelim. Ayrıca bu web adresinin responsive web sitesi özellikli olmadığını da belirtelim. Bu nedenden dolayı web adresindeki ürünleri incelemek isteyen mobil cihaz kullanan kişilerin zorlanacağını görmekteyiz. Çünkü bu özelliğin olmadığı web adreslerinde bir sekmeye tıklamak oldukça zordur. Ayrıca bu web adresinde satılan ürünlerin detaylı incelemesini yapabilmek için ise ancak parmaklarınızla yakınlaştırma yapmanız lazım gelmektedir. Bu bahsettiklerimizi bir düşündüğünüz zaman kulağa ne kadar sıkıcı ve uzun işlemler olarak geldiğini görebiliriz. Bu sıkıntıdan kurtulmak için ise responsive site yapımı hizmetini veren firmalarla iletişime geçmenizi önermekteyiz.

Yazımızın kalan kısmında responsive site özelliklerini sizlere sıralayacağız. Bu hizmet özelliğine sahip web adresleri sadece bilgisayarlara göre çalışmamaktadır. Bilgisayardan ayrı olarak mobil cihazlarınız ya da tabletleriniz için de bu web adreslerine bakabilirsiniz. Bu özelliğin en büyük faydasının ise bilgisayar hariç cihazlarınız için de çözünürlüğü ayarladığıdır. Ayrıca ekranı büyütmeden sadece aşağı-yukarı yaparak ilgili web adresinde gezintinizi yapabilirsiniz. Yani yukarıda bahsettiğimiz web adresini sadece ekranı aşağı kaydırarak inceleyebilirsiniz. Ancak yukarıdaki web adresini responsive özellikli olmasını önermekteyiz? Devamında web adresinin arama motorlarında da daha kolay şekilde bulunacağını unutmamalısınız. Çünkü web adresiniz responsive özellikli olmadığı zaman mobilden arama motorunu kullananlar web adresinize tıklayamamaktadır. Bu da web adresinin popülerliğini düşürmektedir. Bundan kurtulmak adına arama motorlarındaki yerinizi alabilmek için responsive özellikli bir web adresi oluşturmalısınız. Tüm bunların yanında mobil uyumlu web sitesinin düşük maliyetli olduğunu da bilmelisiniz. O yüzden hem fiyat hem de popülerlik anlamında responsive özellikli bir web adresi edinmelisiniz. Zaten hem ülkemizde hem de dünyada milyonlarca web adresi bu özelliği kullanmaya başlamıştır. Bu nedenden ötürü tercihinizi bu yönden yana kullanmalısınız.

Responsive özellikli bir web adresinizin olmasını istiyorsanız hemen ilgili web tasarımı sitelerine başvurmalısınız. Ardından da fiyat konusunda anlaşmanız gerekmektedir. Böylece web adresinin mobil uyumlu olması hususunda ilk adımı atmış olacaksınız. Bundan dolayı asla mağdur olmayacağınızı da unutmamanız gerekmektedir. Bunun yanında konu ile ilgili merak ettiklerinizi ise web tasarımı sitelerine sorabilirsiniz. Bu sorularınızın cevapsız kalmayacağını da eklemekte yarar görmekteyiz. Responsive özellikli web adresleriyle alakalı daha fazla bilgi için ise bu özellikli web adreslerini incelemenizde fayda vardır. Bu sayede kendi web adresinizi nasıl oluşturacağınız hakkında belli bir ipucuya sahip olabileceğinizi de göreceksiniz.

Hemen tüm bunların ışığında web adresinizi responsive özellikli hale getirin. Bu sayede internet kullanıcılarının mobil cihaz, tablet ya da normal bilgisayar üzerinden web adresinize sorun yaşamadan ulaşmasını sağlayın. Web adresinize bu özelliği eklediğiniz için çok mutlu olacağınızı ve web adresinizin tıklanma rekoru kıracağını da unutmayın

Yazıyı Paylaş
Yazıyı yararlı bulduysanız Facebook veya Google Plus hesabınız üzerinden paylaşabilirsiniz.
Scrolla
Sonraki
Başa Dön